
Fizetés nélküli szabadság
A fizetés nélküli szabadságnak az alábbi fajtáit ismerjük:
gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság
fizetés nélküli szabadság hozzátartozó ápolására
fizetés nélküli szabadság katonai szolgálat idejére
fizetés nélküli szabadság különös méltánylást igénylő okból
Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság
A gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság szabályait a szülési szabadságról szóló bejegyzésünkben tekintjük át.
Fizetés nélküli szabadság hozzátartozó ápolására
A hozzátartozó tartós (30 napot meghaladó), személyes ápolása idejére, de legfeljebb két évre a munkavállaló fizetés nélküli szabadságra jogosult.
Ki minősül hozzátartozónak?
a házastárs
az egyeneságbeli rokon
az örökbefogadott
a mostoha- és a neveltgyermek
az örökbe fogadó
a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér
az élettárs
az egyeneságbeli rokon házastársa
a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére
a testvér házastársa
Az ápolást és annak indokoltságát az ápolandó hozzátartozó kezelőorvosa kell, hogy igazolja a munkáltató irányába.
Fizetés nélküli szabadság katonai szolgálat idejére
A tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálat idejére a munkáltató fizetés nélküli szabadságra jogosult.
Fizetés nélküli szabadság különös méltánylást érdemlő okból
A munkavállaló fizetés nélküli szabadságra lehet jogosult különös méltánylást érdemlő személyi, családi vagy más elháríthatatlan ok miatt indokolt távolléte időtartamára.
Amint láthatjuk, amíg az előző kategóriák esetében a törvényalkotó pontosan meghatározta, hogy milyen körülmények fennállása esetén és mennyi ideig tart a jogosultság, addig ebben az esetben csak általánosságban fogalmazott. Éppen ezért, itt nincsen lehetőségünk megadni, hogy milyen élethelyzetek tartoznak ebbe a kategóriába, és azokban pontosan mennyi szabadság igényelhető. Ez mindig csak az adott helyzetben, az összes körülmény mérlegelése alapján dönthető el.
A fizetés nélküli szabadság igénylése
Főszabály szerint, a fizetés nélküli szabadságra vonatkozó igényét a munkavállaló legalább tizenöt nappal korábban, írásban köteles bejelenteni. Előfordulhatnak azonban olyan esetek, amikor a munkavállaló ezt rajta kívül álló okból nem tudja megtenni. Ezekben egyedi mérlegelés alapján dönthető el, hogy a kevesebb mint tizenöt nappal korábban bejelentett igénynek a munkáltató köteles-e eleget tenni.
A fizetés nélküli szabadság lemondása
A fizetés nélküli szabadság végét a munkavállaló legalább harminc nappal korábban köteles bejelenteni. Ha eredetileg határozott időre igényelte a fizetés nélküli szabadságot, akkor nem kell külön jeleznie, hogy vissza kíván térni (bár a gyakorlatban célszerű lehet). Ellenben, ha határozatlan időre kérte, akkor 30 nappal korábban jeleznie kell visszatérési szándékát.
Sem a fizetés nélküli szabadság igénylésére, sem a fizetés nélküli szabadság lemondására vonatkozó határidő nem érvényes a katonai szolgálat idejére biztosított fizetési nélküli szabadságra.
Dencsi Tibor
Jogi szakokleveles közgazdász