2015.02.25. - Könyvelés

Megváltozott munkaképességű személyek alkalmazása, kedvezmények

 

Bejegyzésünkben azt tárgyaljuk, hogy megváltozott munkaképességű személyek alkalmazása milyen előnyöket nyújthat a munkáltatónak.

 

 

Rehabilitációs hozzájárulás csökkentése

 

A 25 főt vagy azt meghaladó létszámot foglalkoztató cégeknek számolniuk kell rehabilitációs hozzájárulás fizetési kötelezettséggel.

 

Rehabilitációs hozzájárulás fizetésére az a cég kötelezett, ahol a foglalkoztatottak éves átlagos állományi létszáma a 25 főt meghaladja, és a megváltozott munkaképességű foglalkoztatottak száma nem éri el a létszám 5 százalékát (kötelező foglalkoztatási szint). A munkaadó rehabilitációs hozzájárulásának éves összege a kötelező foglalkoztatási szintből hiányzó létszám és a rehabilitációs hozzájárulás (965.400,- Ft) szorzata.

 

A jogszabályok lehetőséget adnak arra, hogy a rehabilitációs hozzájárulás mértékét csökkentsük, akár teljes mértékben. Ehhez szükségünk lesz egy hatósági bizonyítványra, melyet a rehabilitációs hatóság a megváltozott munkaképességű személy kérelmére, komplex minősítés eredményeként állít ki. Ehhez nem társul ellátás, az egészségi állapot mértékét és a foglalkoztathatóságot tartalmazza.

 

Amennyiben az egészségi állapot illetve a foglakoztathatóság a B1 (51-60 %), C1 (31-50 %), B2 (51-60 %), C2 (31-50 %), D (1-30 %), E (1-30%) kategóriába esik, és a munkavállalót legalább 4 órás munkaviszonyban alkalmazzuk a rehabilitációs hozzájárulás mértéke csökken.

 

 

Rehabilitációs Kártya

 

A munkavállaló által benyújtott kérelem egyben kiterjedhet a Rehabilitációs Kártya igénylésére is.

 

Milyen kedvezményt biztosít a Rehabilitációs kártya?

A munkaadó a munkaviszonyra számított adóból (szociális hozzájárulási adó) adókedvezményt vehet igénybe, melynek mértéke az adó alapjának megállapításánál figyelembe vett, a munkavállalót terhelő közterhekkel és más levonásokkal nem csökkentett (bruttó) munkabér, de legfeljebb a minimálbér kétszeresének 27 százaléka.

A megváltozott munkaképességű munkavállaló után a szociális hozzájárulási adó kedvezményen felül, különböző, a munkaügyi hivatalokon keresztül nyújtott költségvetési támogatások is igényelhetők.

 

Mely munkavállalók után nyújtható támogatás?

Az után a személy után,

  • akinek 2012. január elsejét követően a komplex minősítése megtörtént, részére hatósági bizonyítványt illetve rehabilitációs kártyát állítottak ki,

  • aki rehabilitációs ellátásban vagy rokkantsági ellátásban részesül, a felülvizsgálat alapján hozott döntés jogerőre emelkedésének napjáig, de legkésőbb a rá irányadó nyugdíjkorhatár betöltéséig,

  • aki rokkantsági járadékban részesül, a rá irányadó nyugdíjkorhatár betöltéséig,

  • aki fogyatékossági támogatásban részesül,

  • aki rehabilitációs járadékban részesül.

 

Melyek a támogatott foglalkoztatási formák?

  • tartós foglalkoztatás: a megváltozott munkaképességű munkavállaló munka-készségének, egészségi állapotának, testi és szellemi képességeinek védett körülmények között, munkaviszony keretében történő megőrzése, fejlesztése, ami legfeljebb 3 évre állapítható meg és korlátozás nélkül ismételten megállapítható.

  • tranzit foglalkoztatás: a rehabilitálható munkavállaló védett körülmények között történő felkészítése a nyílt munkaerőpiacon való folyamatos foglalkoztatásra, mely egy alkalommal, legfeljebb 3 évre állapítható meg.

 

A támogatás mértéke:

1. évben: 100%,

2. évben: 90%,

3. évben: 80%

 

 

Az Európai Unió által biztosított támogatások (TÁMOP)

 

Jelenleg TÁMOP támogatás csak a rehabilitálhatónak minősített (foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható (B1), vagy tartós foglakoztatási rehabilitációt igényel (C1) minősítésű, megváltozott munkaképességű munkavállaló után kapható.

 

 

Sraj Tibor
Társadalombiztosítási és bérügyi szakelőadó
Bérszámfejtő